Tajniki fotografii mody

Fotografowanie mody to niezwykłe zajęcie, bowiem łączy ono dwa – z pozoru całkowicie odmienne światy: sztuki oraz biznesu. Fotograf mody powinien zatem być nie tyle sprawnym rzemieślnikiem, ile raczej artystą, który swój talent potrafi przekuć w biznes, a swoją artystyczną wizję – w skuteczność sprzedaży. Fotografowanie mody nie jest więc łatwe, co nie znaczy, że nie można się tego nauczyć. Przyjrzyjmy się zatem, jakie zasady rządzą tym zawodem i o czym powinniśmy pamiętać, stawiając w nim pierwsze kroki.

Szczypta inspiracji

We współczesnych czasach, pragnąc zdobyć wiedzę na dany temat, po prostu idziemy na kurs czy do szkoły. Oczywiście, nie ma w tym nic złego, bowiem oba te rozwiązania dadzą nam pewne przygotowanie teoretyczne, które jest nieodzowne w każdym zawodzie. Pamiętajmy jednak, że w sztuce od wieków obowiązywała relacja uczeń-mistrz, na zasadzie której nowicjusz zdobywał wiedzę, obserwując pracę kogoś bardziej doświadczonego. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, byśmy dzisiaj postępowali w analogiczny sposób, ucząc się od wybitnych fotografów. Jest to tym prostsze, że mamy niezmiernie łatwy dostęp do ich fotografii – możemy je znaleźć w czasopismach, a nawet w internecie. Nie chodzi jednak o to, by wprost kopiować cudze rozwiązania; takie postępowanie byłoby w gruncie rzeczy plagiatem i nie prowadziłoby do niczego dobrego. Warto natomiast inspirować się działaniami innych, patrząc, jak pracują ze światłem, w jaki sposób dobierają modeli i jak wyczarowują zamierzony przez siebie klimat fotografii.

Prowadź, wodzu!

Pragnąc zajmować się fotografią mody, należy koniecznie wykształcić w sobie pewne cechy przywódcze. Fotograf, podobnie, jak reżyser filmowy, powinien posiadać spójną wizję efektu, jaki zamierza osiągnąć i potrafić przekazać ją innym. Jeśli załoga wyczuje jakiekolwiek wahanie fotografa, będzie próbowała wprowadzać własne rozwiązania, co nigdy nie prowadzi do dobrych efektów. Fotograf, który pozwoli, by modelka czy wizażysta grali pierwsze skrzypce, jest skazany na porażkę – podobnie, jak sesja, którą ma zamiar przeprowadzić.

Przygotowania

Niezbędnym elementem udanej sesji zdjęciowej jest poczynienie odpowiednich przygotowań. Fotograf, jako człowiek dowodzący cała ekipą, powinien upewnić się, czy plan, który wybrał, jest rzeczywiście odpowiedni, czy na miejscu uda się rozstawić oświetlenie i resztę sprzętu, czy wszyscy członkowie ekipy dokładnie rozumieją swoje zadania oraz czy posiadają możliwości, by je wykonać. Sprawna praca na planie zdjęciowym nie jest efektem przypadku, ale dokładnie przeprowadzonych przygotowań; bez nich uda się być może wykonać zdjęcia, ale efekty z pewnością będą dalekie od zadowalających.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *