Sztuka fotografowania mody

Fotografia mody to szerokie pojęcie, bowiem składa się na nią kilka działów, różniących się tematyką oraz typem zdjęć. Możemy zatem wyróżnić: -glamour; jest to najstarszy dział fotografii mody, bowiem powstał on już w XIX wieku. Tutaj najważniejszym obiektem jest modelka, jej seksapil oraz urok. Strój ma w tym przypadku znaczenie drugorzędne, bowiem jego zadaniem jest jedynie podkreślanie walorów modelki; -fashion; tu z kolei najistotniejszym elementem jest odzież, natomiast sama modelka jest jak gdyby postacią drugoplanową, obecną tylko po to, by wyeksponować strój; -beauty; tego typu fotografie to najczęściej ujęcia samej twarzy bądź włosów. Ten typ zdjęć wykonuje się gównie w celu zaprezentowania spektakularnych efektów, jakie można rzekomo osiągnąć, stosując określone kosmetyki.

Sztuka czy przemysł?

O ile fotografia mody, podobnie zresztą, jak każdy inny dział fotografii, jest pewnego rodzaju sztuką, o tyle trzeba wyraźnie podkreślić, że w tym przypadku mamy również do czynienia z gigantycznym przemysłem. Wszystkie powyższe typy zdjęć mają nie tyle podkreślić piękno czy „uchwycić chwilę”, ile po prostu sprzedawać określony produkt, ideę czy markę. Taki układ niejako wymusza dużą dynamikę zmian w tej branży, bowiem tam, gdzie w grę wchodzą wielkie pieniądze, nie ma czasu na przestoje czy nudę. Trendy w tej dziedzinie fotografii zmieniają się błyskawicznie i praktycznie co kilka miesięcy przychodzi moda na zupełnie inne typy zdjęć. Fotograf mody nie może więc pozwolić sobie na „spuszczenie z tonu”, bowiem bardzo łatwo jest wypaść z obiegu. Chcąc być na topie, należy na bieżąco śledzić pojawiające się trendy i trzymać rękę na pulsie, zgodnie ze starym porzekadłem, że kto nie idzie naprzód , ten się cofa. W tej branży wycofanie się zwykle oznacza koniec, a przynajmniej – poważne spowolnienie kariery.

Jak zacząć?

Jeśli fotografia jest naszą pasją, a szalone tempo zmian nas nie zraża, możemy zacząć myśleć o fotografii mody na poważnie. Jakie warunki musimy spełnić w tym celu? Przede wszystkim, należy być dobrym technicznie; nie można tu pozwolić sobie na szkolne błędy, więc opanowanie zasad fotografii i umiejętne stosowanie ich w praktyce to absolutna podstawa. Sama technika to jednak za mało – na zdjęcie trzeba jeszcze mieć pomysł – a to nie jest coś, czego można nauczyć się w szkole. Warto natomiast ćwiczyć własną kreatywność, najlepiej poprzez regularne prowadzenie dziennika z pomysłami, gdzie wklejać będziemy wszystko, co nas zainspiruje lub wpadnie nam do głowy. Po jakimś czasie, taki dziennik będzie stanowić świetną bazę wyjściową do kreowania naprawdę ciekawych zdjęć, jakich stworzył jeszcze nikt inny.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *