Poradnik fotografowania mody

Czym właściwie jest fotografowanie mody? Sztuką? Iluzją? A może po prostu komercją, mającą jedynie sprzedawać ubrania? Tak naprawdę, każda z powyższych odpowiedzi jest do pewnego stopnia prawdziwa, bowiem fotografowanie mody to zjawisko na pograniczu sztuki i… reklamy. Fotograf mody łączy dwa z pozoru całkowicie odmienne światy, tworząc zdjęcia o wysokich wartościach estetycznych, mające służyć celom stricte biznesowym.

Mimo tych trudności, fotografia mody to fascynująca dziedzina i niezmiernie ciekawy sposób na życie. Jeśli zatem marzycie o tym, by dołączyć do elitarnego grona fotografów mody, zapoznajcie się z kilkoma sztuczkami, jakie stosują profesjonaliści.

Kto tu rządzi?

Fotografia mody to złożone przedsięwzięcie; na dobre zdjęcie składa się praca przynajmniej kilku osób, a więc modelki, stylisty, wizażysty, asystentów, no i oczywiście fotografa. I to właśnie fotograf powinien tu odgrywać główną rolę; powinien być człowiekiem, który posiada pewną spójną wizję i potrafi przekazać ją wszystkim pozostałym. Niczym reżyser na planie filmowym, powinien on wyróżniać się pewnością siebie i zdecydowaniem, a także pewną dozą zdrowego despotyzmu. Pamiętajmy, że jeżeli reszta załogi wyczuje najmniejsze oznaki zdenerwowania, zażenowania czy niepewności, powstanie ogólny chaos i sesja okaże się wielką klapą.

Przygotowania

Modowa sesja zdjęciowa, podobnie, jak każde duże przedsięwzięcie, powinna zostać dokładnie zaplanowana. Nie ma nic gorszego, niż sytuacja, w której już po przybyciu ekipy na miejsce okazuje się, że czegoś nie da się zrobić, coś nie zostało przemyślane czy dograne i konieczne jest wprowadzanie poprawek na bieżąco. Fotograf powinien zawczasu przemyśleć koncepcję sesji, przygotować lokalizację, stroje i rekwizyty, a także uwzględnić takie elementy, jak pora dnia, temperatura, oświetlenie i inne szczegóły. Później, kiedy ekipa jest już na miejscu, pozostaje tylko spokojnie wprowadzić plan w życie, nie obawiając się żadnych przykrych niespodzianek.

Inspiracja

W fotografii, podobnie, jak w każdej innej dziedzinie sztuki, słowo „plagiat” wywołuje jednoznacznie negatywne emocje. Pragnąc zostać dobrym fotografem, nie można więc naśladować innych – co jednak nie oznacza, że nie warto się inspirować ich pomysłami. Z tego powodu należy regularnie przeglądać czasopisma, podpatrywać pewne rozwiązania i uczyć się od najlepszych – ale ich nie kopiować. Co więcej, fotograf zajmujący się modą, musi być na bieżąco z aktualnymi trendami – a te zmieniają się niezwykle dynamicznie; dlatego bardzo ważnym elementem jego pracy jest regularna lektura czasopism zajmujących się modą oraz śledzenie branżowych forów internetowych.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *