Jak fotografować niemowlęta?

Fotografie słodkich niemowlaków zwykle wywołują uśmiech oraz… złudne wrażenie, że powstały niejako „od niechcenia”. W rzeczywistości jednak, aby zrobić naprawdę dobre zdjęcie bobasa, nie wystarczy kliknąć. Oczywiście, małe dzieci z natury są urocze, zwłaszcza dla swoich rodziców, więc nawet niezbyt udana fotografia będzie miała pewną wartość – jeśli nie artystyczną, to z pewnością sentymentalną. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyśmy, oprócz uwieczniania kolejnych minek czy uśmiechów, zrobili naprawdę fajne zdjęcia, które kiedyś w przyszłości będą wspaniałą pamiątką dla naszego dziecka.

Nie tylko Anne Geddes

Jeżeli nawet nazwisko tej pani nic nam nie mówi, z pewnością kiedyś zetknęliśmy się z jej pracami; jako pierwsza fotografka postawiła ona na stylizowane zdjęcia niemowląt, a fotografie słodkich, zabawnie poprzebieranych bobasków, stały się jej znakiem rozpoznawczym. Dziś moda na robienie fajnych zdjęć niemowlaków dotarła także do Polski, co jest zdecydowanie pozytywnym zjawiskiem, chociaż, jak już wiemy, wcale nie jest to proste zadanie. Jeśli zatem mamy ochotę podążyć za tym trendem i zrobić ciekawe fotografie naszego szkraba, przyjrzyjmy się, jakie atrybuty (poza małym modelem) będą nam potrzebne.

Więcej światła!

Prawda jest taka, że po prostu nie da się zrobić dobrego ujęcia bez odpowiedniego doświetlenia kadru. I tu dobra wiadomość – do fotografowania niemowląt najlepiej nadaje się światło dzienne, czyli coś, czego mamy pod dostatkiem, i to całkiem za darmo. Nie oznacza to jednak, że wystarczy położyć malca koło okna; aby uzyskać wrażenie rozświetlenia, musimy postarać się, by kadr został doświetlony z przynajmniej dwóch stron. W tym celu należy wykorzystać tak zwaną blendę, czyli powierzchnię, która odbija światło. Może to być cokolwiek, na przykład prześcieradło albo jasne pudełko po pampersach.

Frontem do klienta

Zwykle, robiąc zdjęcia małych dzieci, staramy się być na wprost nich; aby zatem uzyskać dobre zdjęcie, skadrujmy je tak, by malec posiadał bo jednej stronie okno, a po przeciwnej – blendę. Pozwoli to na uzyskanie efekty naturalnej świetlistości, a jednocześnie sprawi, że maluszek będzie doskonale widoczny w swojej pełnej krasie. Uważajmy jednak, by światło po obu stronach posiadało podobne natężenie – jeśli fotografujemy w samo południe i słońce świeci zbyt mocno, przysłońmy okno prześcieradłem.

Pomysł

Aby powstało dobre zdjęcie, musimy mieć na nie pomysł; możemy więc przebrać naszego maluszka za zwierzaka lub za kogoś „dorosłego”, albo dać mu do rączki zabawkę czy jakiś „dorosły” atrybut, np. czapkę pilota. Możemy też ułożyć go na fajnej poduszce, a nawet w koszyku – wszystko zależy tu jedynie od naszej pomysłowości.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *