Jak fotografować dzieci?

Fotografowanie dzieci może być świetną zabawą, zarówno dla nich samych, jak i dla fotografa. Może – ale nie musi; jeśli podejdziemy do sprawy zbyt ambitnie, może się okazać, że mały model albo mocno się zestresuje, albo w ogóle odmówi współpracy. Dlatego, pragnąc przeprowadzić sesję fotograficzną dziecka, warto poznać kilka trików, jakie stosują zaprawieni w bojach profesjonaliści.

Miejsce

Chcąc zrobić dobre zdjęcia, musimy przede wszystkim wybrać odpowiednie do tego celu miejsce. Ponieważ dziecko najswobodniej czuje się we własnym domu, teoretycznie najlepsze zdjęcia powinny wychodzić właśnie tam – jednak, jak pokazuje praktyka, nie zawsze jest to optymalny wybór. Dziecko, będąc na „swoim terenie”, może być rozkojarzone i zupełnie nie słuchać tego, co do niego mówimy – a wówczas trudno o wykonanie dobrego ujęcia, nie mówiąc już o spontanicznym uśmiechu małego modela. Dlatego znacznie lepiej jest zabrać malucha w miejsce, które jest dla niego atrakcyjne i które naprawdę wywoła jego zachwyt, a jednocześnie wytrąci go z codziennej rutyny. Przeprowadzona w takich warunkach sesja zdjęciowa będzie nie tyle monotonnym szczerzeniem ząbków do obiektywu, ile prawdziwą, ciekawą przygodą. Oczywiście, zabranie dziecka do wesołego miasteczka czy do ogrodu zoologicznego wymaga nieco zachodu, ale efekty takiej sesji w zupełności zrekompensują nasz wysiłek.

Zabawa

Niezależnie od tego, czy poszliśmy za powyższą radą i sesja zdjęciowa odbywa się w ciekawym plenerze, czy jednak wybraliśmy studio, postarajmy się, by mały model czerpał z tego wydarzenia jak najwięcej radości. Zrelaksowany, szczęśliwy malec, będzie wyglądał na zdjęciach o wiele lepiej, niż wówczas, gdy będzie znudzony, spięty, lub przerażony całą sytuacją. Na tyle, na ile to możliwe, postarajmy się zatem przemienić sesję w zabawę. Spróbujmy też jak najlepiej poznać naszego modela: porozmawiajmy z nim, zapytajmy, co lubi i pozwólmy mu czuć się oraz wypowiadać całkiem swobodnie. Niech opowie nam o swojej ulubionej postaci z kreskówki lub o ostatnich wakacjach, albo niech popuści wodze fantazji i opisze swoje wymarzone urodziny. Maluch, mówiąc o rzeczach, które lubi i które go fascynują, będzie zrelaksowany i uśmiechnięty, a wykonane w tym czasie fotografie wyjdą bardzo ciepło i naturalnie.

Sprzęt

Co oczywiste, do wykonania dobrego zdjęcia konieczne jest posiadanie odpowiedniej jakości sprzętu; postarajmy się jednak nie przesadzić ani z jego ilością, ani ze stopniem skomplikowania. Ma to szczególnie duże znaczenie wówczas, gdy sesja odbywa się w studio. W takich warunkach zbyt duża ilość dziwnych sprzętów i kabli może przytłoczyć małego modela i wywołać na jego buzi raczej grymas lęku, niż szczery uśmiech.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *