Fotografia studyjna z lampą led

Fotografia studyjna to szczególny rodzaj fotografii; z pozoru, praca powinna być ułatwiona, ponieważ posiadamy pełną kontrolę nad tym, co dzieje się w kadrze oraz w jaki sposób doświetlony jest obiekt, ale z drugiej strony – ciąży na nas cała odpowiedzialność za klimat fotografii i wrażenia estetyczne, jakie ona wywoła.

Więcej światła

Zasadniczo, w fotografii studyjnej stosuje się światło rozproszone, które pada na obiekt z dwóch lub więcej stron. Nawet posiadając tylko dwa źródła światła, albo jedno oraz blendę, możemy dobrze doświetlić obiekt i sprawić, że fotografia nabierze odpowiedniej głębi. W dalszym ciągu jednak będzie to światło rozproszone; warto natomiast pójść o krok dalej i poeksperymentować ze światłem skupionym, co pozwala na osiągnięcie niezwykle interesujących efektów wizualnych. Tego rodzaju oświetlenie możemy uzyskać na przykład za pomocą lamp LED, które od jakiegoś czasu są dostępne na naszym rynku. Co prawda, podstawę oświetlenia nadal stanowić będzie światło rozproszone, jednak uzupełnienie kompozycji o lampę dającą światło skupione może wygenerować bardzo oryginalne efekty.

LED czy promień słońca?

Lampa LED, mimo iż kojarzy nam się raczej z pomieszczeniami, może doskonale imitować światło słoneczne, a w szczególności – pojedynczy promień światła, przecinający nasz kadr. Aby uzyskać odpowiedni efekt, najlepiej jest ustawić modela w świetle rozproszonym o stosunkowo słabym natężeniu, dzięki czemu jego postać będzie niemal całkowicie skryta w mroku i widoczna tylko na tyle, by w ogóle dało się zrobić zdjęcie bez większych szumów. Mając tak przygotowany plan, możemy ustawić lampę LED w taki sposób, by promień „słońca” padał bezpośrednio na modela, albo tuż przed nim. Najlepsze efekty można osiągnąć, kierując lampę tak, by promień padał pod pewnym kątem, jak naturalne światło, przebijające się np. przez liście.

Inne zastosowania

Oczywiście, fałszywy promień słońca to jedynie przykład – za pomocą skupionego światła LED można uzyskać rozmaite efekty, w zależności od tego, czy ustawimy lampę przed czy za obiektem. Interesujące wrażenie wywołuje również oświetlenie kadru pod kątem od dołu, jednak w przypadku fotografowania ludzi, tego rodzaju ustawienie raczej się nie sprawdza. Mimo to, warto pobawić się lampą LED i dojść do własnych wniosków. Lampa LED daje bardzo szerokie możliwości, tym bardziej, że jej światło jest zbliżone do światła słonecznego. Dzięki temu, zdjęcia wykonane z jej użyciem, mimo sporego poziomu dopracowania, niejako z definicji wyglądają naturalnie. Warto zatem poświęcić nieco czasu i przetestować różne konfiguracje, by móc opracować własne patenty na ciekawe ujęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *