Fotografia mody, czyli gra drużynowa

Fotografia mody jest wspaniałą, choć niezwykle wymagającą dziedziną sztuką. Co więcej, w odróżnieniu od pstrykania amatorskich fotek na wakacjach, jest ona jest pracą ściśle zespołową: jeden człowiek najzwyczajniej w świecie nie jest w stanie ogarnąć samodzielnie wszystkich aspektów sesji, ponieważ nie da się być specjalistą od wszystkiego. Najlepsze efekty można osiągnąć wówczas, gdy nad sesją pracuje kilku fachowców i każdy skupia się jedynie na tym, na czym zna się najlepiej. Taki podział ról sprawia też, że dla wszystkich jest jasne, która osoba za co odpowiada oraz kto, w razie ewentualnych niedociągnięć, musi poprawić swoją część pracy.

Kto tworzy sesję modową?

Aby powstała profesjonalna sesja modowa, należy zatrudnić cały sztab specjalistów. Poza fotografem, jego asystentami oraz oczywiście modelką, w przygotowaniu sesji udział biorą: -dyrektor kreatywny, który odpowiada za ogólną koncepcję sesji oraz za dostosowanie jej do wymagań klienta; -fotoedytor, czyli osoba pracująca dla magazynu lub czasopisma zlecającego sesję; -stylista, który dobiera odpowiednie stroje oraz dodatki do nich; -wizażysta, a więc osoba odpowiedzialna za makijaż; -fryzjer, odpowiadający za uczesanie; -scenograf – dotyczy to raczej dużych sesji, gdzie konieczne jest opracowanie całej scenografii.

Sztab i co dalej?

Zebranie zgranego zespołu fachowców to dopiero pierwszy krok na drodze do sukcesu. Zanim nasi ludzie przystąpią do pracy, musimy ustalić, co dokładnie chcemy fotografować. Powinniśmy zatem określić ogólny temat sesji, albo stworzyć scenariusz jakiejś historii, którą sesja będzie opowiadać. Z powyższych ustaleń wynikną oczywiście kolejne, takie, jak dobór kolorystyki zdjęć, ich charakteru, rekwizytów itp. Niezmiernie istotną kwestią jest lokalizacja, w jakiej odbędzie się sesja; oczywistym i dosyć bezpiecznym miejscem jest oczywiście studio, jednak ma ono pewną zasadniczą wadę: cała scenografię musimy zbudować tam od zera. Niekiedy więc znacznie korzystniej jest znaleźć istniejące już miejsce, odpowiadające charakterowi naszej sesji, pamiętając jednak, że to rozwiązanie wiąże się z przetransportowaniem tam całego sprzętu i ogarnięciem logistyki.

Sprzęt

Skoro dotarliśmy do tego punktu, skupmy się na wymaganiach sprzętowych, jakie musimy spełnić, by nasza sesja odniosła sukces. Absolutnym minimum jest tu oczywiście aparat, statyw oraz odpowiednie oświetlenie. Możemy także wykorzystać różnego typu blendy, ekrany czy lampy LED. Tak naprawdę, wszystko zależy od warunków, w jakich odbywać będzie się sesja oraz od efektów, jakie chcemy osiągnąć; z pewnością praca w terenie będzie pod tym względem bardziej wymagająca, ale pozwoli też na uzyskanie ciekawszych ujęć.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *